25.05.2018 - SSK Emekli

Bağ-Kur’da Dul ve Yetim Aylığı Şartları


Bağ-Kur’da Dul ve Yetim Aylığı Şartları

Mevzuatta ölüm aylığı olarak ifade edilen dul ve yetim aylıkları, ölen sigortalının prim günleri dikkate alınmak suretiyle, eş, çocuk ve ana-babaya bağlanacak aylıklardır. Bir sigortalının vefatından sonra ge­ride kalan eş, çocuk ve ana-babasına aylık bağlanabilmesi için, hem ölen sigortalıyla ilgili şartlar hem de geride kalan hak sahipleri için şartlar söz konusudur.

Ölen sigortalıyla ilgili şartlar;

 • En az 1800 prim gününün (5 yıl) bulunması veya,
 • Emekli aylığı alıyorken vefat etmiş olması,

Gerekmektedir. Yukarıdaki şartlar alternatifli olup, bunlardan biri­sini yerine getirmiş olan Bağ-Kur’lunun vefatı halinde geride kalan hak sahiplerine aylık bağlanacaktır.

Yukarıda yer verdiğimiz şartlar, ölen sigortalının taşıması gereken şartlardır. Bir de geride kalan hak sahiplerinin taşıması gereken şartlar mevcuttur. Bunlar;

 • Sigortalının ölümü ile dul kalan eşe aylık bağlanabilmesi, ölüm tarihinde sigortalı ile Türk Medeni Kanununa uygun olarak evlilik ilişki­sinin bulunmasına bağlıdır. Yani boşanmış olduğu eşinden dul aylığı alma imkanı yoktur. Eşlerin dini nikahla evlenmiş olması ya da nikahsız birlikte yaşamaları, dul aylığına hak kazandırmaz.
 • Dul eşin, sosyal güvenlik kapsamında çalışıyor olması dul aylığı almasına engel olmaz. Fakat çalışmayan eşe %75, çalışan eşe %50 ora­nında dul aylığı bağlanır.
 • Çocuklar için en temel şart, sosyal güvenlik kapsamında çalış­mıyor olmalarıdır. Çıraklar, stajyerler ve üniversitede kısmi süreli çalıştı­rılan öğrenciler hariç olmak üzere, sigortalı olarak çalışan kız-erkek ço­cuklara yetim aylığı bağlanmaz.
 • Yetim aylığı bağlanan erkek çocuklar çalışmamak şartıyla 18 yaşlarına kadar (ortaöğretimde okuyanlar 20, yükseköğretimde okuyan­lar 25 yaşlarına kadar) aylık alabilirler. Erkek çocuklar evlenseler de (ça­lışmamak şartıyla) aylık almaya devam edebilirler.
 • Kız çocukları için yaş sınırı bulunmamaktadır. Evli olmayan ve­ya sonradan boşanan yahut da dul kalan ve çalışmayan kız çocuklarına yaşları ne olursa olsun yetim aylığı ödenmeye devam edilir.
 • En az %60 oranında malul kız-erkek çocuklara yaşlarına ve evli olup olmadıklarına bakılmaksızın yetim aylığı bağlanır. Normalde erkek çocuklar için yaş sınırı ve kız çocukları için evli olmama şartı aranırken, malul çocuklarda bu şartlar aranmaz.
 • Ölen sigortalının anne ve babasına;

-Her birisinin aylık gelirlerinin asgari ücretin netinden  az olması,

– SGK’dan gelir veya aylık almıyor olmalan, o Eş ve çocuklara bağlanan aylıktan artan hisse bulunması,

Şartıyla aylık bağlanmaktadır.

Ölen sigortalıyla ilgili şartların ve hak sahipleriyle ilgili şartlann bir arada varlığı halinde dul ve yetim aylıkları hisseleri oranında bağlanacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 15 SORU
 1. CİHANGİR ZAFER GÜLERMAN dedi ki:

  SSK EMEKLİSİ KOCA VE BAĞKUR EMEKLİSİ KARIDAN BİRİSİ ÖLDÜĞÜNDE DİĞERİ DUL AYLIĞI ALABİLİR Mİ?

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün. Fakat eşiniz 01.ekim 2008 tarihininde sonra ölmüş ise yüksek olan aylık bağlanır

  2. alp dedi ki:

   ölen babamdan bağkur yetim maaşı aldım bana yatan maaş annemin maaşından kesildi. 25 yaşına girince maaşım kesildi maaşımın annemin maaşına eklenmesi gerekmiyormu ? sgk yetkilileri maaşımın anneme dönmeyeceğini söylediler

 2. DEMET dedi ki:

  2 KIZ KARDEŞ 1İ ANNEM 1İ TEYZEM ÖLEN BABALARININ MAAŞINI YARI YARIYA ALIYORLAR,
  BİRİSİ EVLENİNCE BEKAR OLANMI ALIYOR BÜTÜN MAAŞI?
  AYRICA BUNU YAŞAYAN ANNEM VE TEYZEM NASIL BİR DİLEKÇE YAZABİLİRİM?

 3. sebnem dedi ki:

  Merhaba babam 25.10.2016 tarihinde vefat etti.Bagkur müracatimizi 31.07.2017 tarihinde yaptim.Cünkü annemden kesicekler saniyordum.Bu para baglanmasi ne kadar sürer ve geriye dönük ödeme yaparlarmi

1 2 3 5
SORU SORUN