24.01.2019 - SSK Emekli

Askerlik-Yurtdışı ve Diğer Borçlanmalarda Sigortalılığın Başlangıcı


Askerlik-Yurtdışı ve Diğer Borçlanmalarda Sigortalılığın Başlangıcı

Sigortalılık süresinin başlangıcının tespitinde askerlik borçlanması, yurt­dışı hizmet borçlanması, diğer borçlanmalar (doktora, avukatlık stajı gibi) ile itibarı hizmet süreleri de önemli rol oynamaktadır. Bu konular ile ilgili olarak ileriki bölümlerde ayrıntılı açıklama yapılacaktır. Ancak askerlik borçlanması,yurtdışında geçen sürelerin borçlanılması, doktora yapanların borçlanması, avukatlık staj sürelerinin borçlanması gibi 5510 sayılı Kanu­nun 41. maddesi ile 3201 sayılı Kanun kapsamında yapılan borçlanmalarda sigortalılığın başlangıç tarihi geriye gitmektedir.

Örneğin; 02.01.1960 doğumlu olan ve ilk defa SSK’ya tabi bir işte 1 Ekim 1984 tarihinde çalışmaya başlayan sigortalı 1981-1983 yılları arasında toplam 20 ay askerlik yapmıştır. Bu sigortalı askerlik borçlanması yaptığı takdirde sigortalılık başlangıcı 1 Şubat 1983 tarihine inecektir.

Dikkat edilmesi gereken konu askerlik yaptıktan sonra ilk defa sigortalı olanların askerlik borçlanması ile sigortalılık başlangıcının geriye gittiğidir. Aksi halde sigortalılık başlangıcının değişmesi sözkonusu olmaz. Örneği­mizdeki sigortalının ilk defa 01.12.1979 tarihinde sigorta tescilinin yapıldı­ğını kabul edersek, bu sigortalının askerlik borçlanması yapması halinde sigortalılık başlangıcı değişmeyecektir. Sadece askerlik süresi kadar prim gün sayısı kazanacaktır.

Yargıtay bir kararında “Sigortalılık süresi normalde 506 sayılı yasaya tabi ça­lışmanın başladığı tarihten hesaplanır. Ancak askerlik borçlanması ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanılmasından oluşan sigortalılıklarda, sigortalılığın başlangıç tarihi borcun tamamının ödendiği tarihten geriye gidilerek bulunan tarihtir. Borçlanı­lan askerlik tarihinin bu tarihten daha geride bir tarih olması durumunda, sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki sürelere ilişkin borçlanmalarda uygulanan başlangıç tarihini kaydırma kuralı uygulanır. Bu kaydırma sonucu bulunan son tarih 25 yıllık süreyi doldurmadığı sürece, Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalıya aylık bağlayamaz” sonucuna varmıştır (Yargıtay 9. H.D. 13.06.1991, E: 3846, K: 6199).

İlk defa sigortalı olunan tarih Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi ya­pılan ülkedeki çalışma nedeniyle başlamış ise SGK, sözleşme aylığı bağ­lanmasında yani kısmi aylık bağlama durumunda bu ülkede ilk defa sigortalı olunan tarihi dikkate almakta ancak borçlanma yoluyla tam aylık talebinde bulunanlarda ise bu ülkede ilk defa sigortalı olunan tarihi dikkate almakta­dır. Oysa bu uygulama yapılan sosyal güvenlik sözleşmesi hükiilerine ay liri­dir. Bu nedenle bu durumdaki sigortalılar sözleşme aylığı yerine tam aylık bağlanması için veya aylık bağlanmamış ise aylık bağlanması için Yüksek Mahkemeye başvurmaktadır.

Son yıllarda SGK’ya en çok açılan davaların başında yurt dışı başlancının tam aylıkta başlangıç sayılması gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hizmet Borçlanmalarının Emeklilik Hesabına Etkisi başlıklı makalemizde hizmet borçlanması, hizmet borçlanması nedir ve hizmet borçlanması sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 8 SORU
 1. Adil Tuncbilek dedi ki:

  15.3 .1989 tarihinde Sigorta başlangıcın var 02 .05 .1967dogumluyum kaç yaşında ve hangi yılda emekli olurum

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   Ödemeniz Gereken Toplam Prim Gün: 5450
   Emeklilik Yaşınız: 51

 2. zafer sezer dedi ki:

  Iyi günlerben yurt disinda calisiyorum ve 2007 yilinda yurtdisi ssk borclanma yaptim 7160 gün dolar bazinda günlük 3,50 den yatirdim yasi bekliyorum 01.01.1968 dogumluyum baslangic tarihi 10.02.1988 normal sartlarda bana 5375 gün yeterliymis. ama ben fazla ödedim ne Kadar maas alirim veya 5375 günün üzerini gerimi alsam maasda ne Kadar fark eder simdiden cevabiniz icin tesekkürler
  ZAFER SEZER

 3. zafer sezer dedi ki:

  birde bu siralar burada bir söylenti var 50.000 Euro yatirirsan süper emekli oluyormussun 3500 tl maas aliyormussun dogrumudur .Tesekkürler.
  ZAFER SEZER

SORU SORUN