20.08.2019 - SSK Emekli

Askerlik Borçlanması Yaşı Öne Çekermi


Askerlik Borçlanması Yaşı Öne Çekermi : Askerlik borçlanması diğer borçlanın türlerindeolduğu gibi 5510 sayılı Kanun kapsamında bulunanların uzun vadeli sigorta kollarından sağlanan yardımlara hak kazanma şartlarını etkiler. Borçlanılarak hizmetten saydırılan süre sigortalılık süresinin hesabında, primi ödenen süreler de prim ödeme gün sayısının hesabında dikkate alınır.

5510 sayılı Kanuna göre, tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlanılması halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür. Bu işlem 4/a  SSK sigortalıları açısından ilk defa sigortalı olunan tarihi etkilediği için daha erken yaşta emekli olmayı sağlayabilir.

İlk defa sigortalı olunan tarihin borçlanmayla 8 Eylül 1999 tarihi öncesine çekilmesi, yada 8 Eylül 1999 öncesi ise borçlanma ile aylık şartlarının bir kademe geriye götürülmesi halinde 4/a SSK sigortalıları 1 sene erken  emekli olabilir.

 

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan 4/b –BAĞKUR kapsamındaki sigortalılar ile 8 Eylü 1999 târihinden” önce 5434 sayılı Kanun kapsamına giren 4/c  MEMUR kapsamındaki sigortalılar da, borçlandıkları süreler ( Bağ-Kur)  4/b’liler için 1 Haziran 2002, 4/c’liler için 23 Mayıs 2002 öncesi ise emeklilik yaş şartı açısından avantaj elde ederler. Borçlanma, yaşı tamamlayıp prim ödeme gün sayısı eksik olanlar açısından da daha erken emekli olma işlevini görür.

İlk defa 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar için 5510 sayılı Kanunda öngörülen prim ödeme gün sayısını 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlama koşuluyla yaştan olumsuz etkilenmeme kriterine, borçlanmanın olumlu katkı sağladığının da bilinmesi gerekir.

Borçlanmanın en önemli sonucu sigortalıya, ölümü halinde hak sahiplerine, aylık bağlanmasıdır. Yeter ki, borçlanma sonucu birleştirilen hizmet süreleri ile prim ödeme gün sayısı aylık bağlanması için yeterli olsun ve sigortalı yada hak sahibi aylık talebinde bulunsun. Hak sahipleri, borçlanma sonucu aylığa hak kazanmışlarsa, aylık başlangıç tarihi sigortalının ölümünü takip eden aybaşı değil, borçlanma tutarının ödendiği ayı takip eden ay başı olur.

Yurtdışında askerlik hizmetini yaptıktan sonra Türkiye’ye muhacir olarak gelen ve Türk vatandaşlığına alınanların, askerliğini Türkiye’de yapmış olması şartı aranmaksızın, geldikleri ülkede askerlik hizmetlerini yaptıkları¬nı resmi bir belge ile ibraz etmeleri halinde askerlik borçlanmasından yararlanabilecekler. Söz konusu resmi belgedeki askerlik süresi borçlanmaya esas alınacaktır.

Askerlik borçlanması yapılabilecek süre, askerliğe sevk ve terhiz tarihleri arasındaki tüm süredir. Borçlanılacak süre sadece askerlikte er olarak geçen süre olmayıp, yedek subay okulunda öğrenci olarak geçen sürede borçlanılabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları başlıklı makalemizde askerlik borçlanması, Borçlanma ve Doğum Borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 31 SORU
  1. YAŞAR SÖNMEZ dedi ki:

    10/11/1988 YILINDA SSK SİGORTALI İŞE BAŞLADIM 1990 YILINDA AYRILDIM 10/10/1999 YILINDA MEMUR OLARAK ATANDIM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  2. YAŞAR SÖNMEZ dedi ki:

    10/11/1988 YILINDA SSK SİGORTALI İŞE BAŞLADIM 1990 YILINDA AYRILDIM 10/10/1999 YILINDA MEMUR OLARAK ATANDIM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

  3. alihsan yildız dedi ki:

    1987 12 ayında ssklı oldum 1528 günüm var 1996 bakura girdim 6yılda dondurulmuş yılım var 55166 dogumluyum ne zaman emekli olurum

SORU SORUN