21.03.2019 - SSK Emekli

Askerliğimi borçlanarak başlangıcımı öne çekebilir miyim?


Askerliğimi borçlanarak başlangıcımı öne çekebilir miyim?

Soru: 1972 doğumluyum. Mayıs 1992 de Askere gidip 1993 Ağustosunda terhis oldum. Sigorta başlangıcım Mart 1995 olup, 5750 gün ve 55 yaşa tabiyim. Askerliğimi borçlanarak, sigorta başlangıcını öne çekip emeklilik yaşımı düşürebilir miyim?

Hüseyin BATMAZ

Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin 10 ayını borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 10 ay geri gider ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlara tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de,
2026’da 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

İşveren ödediği ücreti asgari geçim indirimden uygulayarak hesaplar

Soru: Asgari ücretle çalışan biriyim. Size sorum asgari geçim vergisi indirimi maaşlara yansıdı mı? Ya da ne zaman yansıyacak? İnternete bakıyorum bir türlü bulamıyorum, bu konuda hep 2012’nin haberleri var. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum.
Ayşe CEYLAN

Cevap: Asgari geçim indirimi, 1 Ocak 2008 den itibaren elde edilen ücretlere uygulanmakta ve ücretlere yansıtılmaktadır. İşveren, çalışanlarına ödeyeceği ücreti her ay asgari geçim uygulaması yaparak hesaplamak ve çalışana ödemek zorunda. Bu nedenle aldığınız ücretin bir kısmı asgari geçim uygulaması sonucu elinize geçen paradır. Örneğin; bekâr olduğunuzu varsayarsak, asgari ücretle çalıştığınıza göre elinize net 891.03 lira para geçmesi gerekir. Bunun 810.70 lirası asgari ücretin net tutarı, 80.33 lirası da asgari geçim indirimden elinize geçen paradır.

Torba yasa geriye yönelik kayıt hakkı getirmedi

Soru: 1960 doğumluyum. 1987 giriş 1994 kapanış olmak şartıyla vergi mükellefiydim. Ama Bağ-Kur’a prim ödemedim. Yeni çıkan torba yasasından yararlanma hakkım var mı? Birde 2005’ ten bu tarihe kadar sigorta ödüyorum. Ne zaman emekli olurum?

A.Bayram TEMELOĞLU

Cevap: Sizin gibi süresi içinde Bağ-Kur’a kayıt olamayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü, 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılıyor. Torba yasadan geriye yönelik Bağ-Kura kayıt hakkı veren düzenleme çıkmadı. 1987-1994 arası için Bağ-Kur sigortalısı olamazsınız. 2005 girişinizle SSK’ da emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. İki şartı birlikte sağlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Bağ-Kur emekli kız çocuğuna babasından aylık bağlamaz

Soru: Dul(kocası ölmüş) olan annem; babası ve ardından annesi ölünce babasının Bağ-Kur aylığını almaya başladı. Daha sonra kendisi isteğe bağlı sigorta SSK emeklisi oldu. Bu nedenle babasından aldığı Bağ-Kur maaşını kestiler. SGK’da memur olan bir arkadaşım; ”Annen bu iki maaşı aynı anda alabilir.”diyor. Bu mümkün mü? Mümkünse nasıl bir başvuru yapmamız gerekiyor?

Murat EROL

Cevap: Bağ-Kur sigortalı çalışan veya kendi çalışmalarından dolayı sosyal güvenlik kurumlarından gelir veya aylık alan kız çocuklarına ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz.

Anneniz emekli olduğu tarihi takip eden ödeme dönemi başından itibaren babasından aldığı aylığın kesilmesi lazım. Nitekim kurum aylığı kesmiş. Yapılan doğru ve yasal bir işlem. Memur arkadaş eşle babayı karıştırmış olabilir. Şayet babanızdan aylık bağlanmış olsaydı, anneniz hem kendinden hem de eşinden olmak üzere çift aylık alabilecekti.

Askerlik borçlanması kıdem tazminatı alarak ayrılma imkânı yaratır

Soru: 18 ay askerlikten sonra, 1 Kasım 2000 tarihinde sigortalı oldum. Askerlik günlerini ödesem kıdem tazminatından yaralanma imkânım olur mu?

Duygu AKSOY

Cevap: Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 18 ay geri giderek 1 Mayıs 1999 olur. Bu tarihe göre yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olursunuz. Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Borçlanmayla 15 yıllık süre şartını sağlayacağınızdan, 3600 gün priminiz varsa kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

Kaynak:Ekrem Sarısu/25.11.2014

Bir önceki yazımız olan En Düşük SSK Emekli Aylığının 1047 TL başlıklı makalemizde şevket tezel hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. sedat dedi ki:

    01 07 1997 sigorta girişim 200 yılında 18ay askerlik yaptım. 1980 doğumluyum geriye dönük askerlik borcumu ödesem yaşı ve gün sayı nekadar olur şimdi 300 günüm var

SORU SORUN