20.06.2019 - SSK Emekli

Askeri Öğrencilerin Sigortalılığı ve 18 Yaş Şartı


Askeri Öğrencilerin Sigortalılığı ve 18 Yaş Şartı

Ekim 2008 tarihinden sonra Harp okulları, fakülte ve yüksek okullarda Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askeri öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine tabi tutulan adaylar, 4/c sigortalılığı (Eski Emekli Sandığı iştirakçiliği) kapsamında sigortalı sayılıyorlar.

Harp okulları ile fakülte ve yüksek okullarda, Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askeri öğrenci olanların harp okullarında veya askeri öğrencilikte geçen sürelerinin hizmet sayılmasında 5434 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanun arasında önemli bir nüans bulunuyor.

5434 sayılı Kanuna göre harp okulunda geçen sürenin fiili hizmetten sayılması bu okulu başarı ile bitirme şartına bağlı olup, okul süresinin hizmetten sayılmasında subay nasbedilme şartı aranmıyor.

Halbuki, 5510 sayılı Kanunda harp okulunda geçen sürenin hizmetten sayılması bu okulu başarı ile bitirmenin yanı sıra subay nasbedilme şartına da bağlanmış bulunuyor.

Bu nedenle, 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa harp okulu öğrencisi olan ve 4/c sigortalılığı kapsamında sigortalı sayılanların harp okulunda geçen sürelerinin hizmetten sayılabilmesi için mutlaka okulu bitirdikten sonra subay nasbedilmeleri gerekiyor.

Bu konuda önemli ayrı bir nokta ise Emekli Sandığı’na tabi kurumlarda çalışanlardan 18 yaşını doldurmuş Türk Vatandaşı olmak genel şart olarak arandığından okulda geçen sürelerden 18 yaş altı kısmının fiili hizmete sayılması mümkün bulunmuyor.

Her ne kadar 5434 sayılı Kanunun Ek 21 inci maddesi uyarınca 01.12.1970 tarihinden itibaren bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kaza-i rüşt kararı almak suretiyle öğrenimleri ile ilgili olarak 5434 sayılı Kanuna tabi göreve girenler hakkında 18 yaşını bitirmiş olmak şartı aranmıyor ise de okul esnasında göreve girmiş olmadığından okul sürelerinin fiilî hizmete sayılmasında kaza-i rüşt kararının bir önemi bulunmuyor.

 

Soru: 23.04.1976 doğumluyum, 27.08.1995 – 15.10.2010 tarihleri arasında Uzman Jandarma olarak görev yaptım, istifa ederek ayrıldım. SGK’dan gelen yazıya göre toplam 19 yıl 2 ay fiili hizmetim var. Bu duruma göre;

1. Bu tarihten itibaren hiç çalışmasam emekli olabilir miyim? Olursam kaç yılında olurum?

2. Eğer emeklilik hakkı elde edemediysem bu tarihten itibaren SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na prim ödeyerek üyeliğimi devam ettirdiğim takdirde ne zaman emekli olabilirim?

3. Herhangi bir işte çalışmasam çalıştığım sürede birikmiş olan emeklilik yardımını alabilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Alabilirsem ne zaman alabilirim? M.DEMİR

Cevap: Bundan sonra hiç çalışmasanız ve prim ödemeseniz dahi 23.04.2037 tarihinde Emekli Sandığı emeklisi olabilirsiniz.

23.05.2002 tarihine kadar elde ettiğiniz FHZ etkisiyle SSK’lılıktan emeklilik bakımından 54 yaş ve 5675 güne tabisiniz. Bu nedenle en az 3,5 yıl SSK’lı olarak çalışırsanız 23.04.2030’da SSK’lılıktan emekli olabilirsiniz. Memuriyetten ayrıldıktan sonra 6 aydan fazla boşta kaldığınızdan isteğe bağlı iştirakçi olamazsınız. Ama kamuda yeniden memur olarak atanır ve 25 yılı dolduracak kadar çalışırsanız FHZ’nin ikinci etkisiyle 25.07.2026’da Emekli Sandığı emeklisi olabilirsiniz.

Emeklilik yardımından kastınız keseneklerinizi toptan ödeme ile almak ise almanızın size tutar açısından pek bir yararı olmaz, her halûkarda emekli olmak daha uygun olacaktır. Kaldı ki yaştan emekliliğe yeter sürede priminiz olduğu için böyle bir hakkınız da bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Sigortası ödemesi asgari ücrete göre en az yüzde 40 en fazla yüzde 80 olabilir… başlıklı makalemizde ali tezel, işkur ve işsizlik parası hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. MURAT YILDIZ dedi ki:

  ASKERİ PERSONEL OLARAK ;
  18 YAŞ ALTINDA GEÇEN 9 AYLIK ÖĞRENCİLİK SÜRESİ İLE OLARAK SGK YI İDARE MAHKEMESİNE VEREREK BU SÜRENİN HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPILMASI YÖNÜNDE İDARE MAHKEMESİ KARAR VERDİ.
  KARARIN UYGULANMASI SGK GÖNDERDİK SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İSE 9 AYLIK SÜRENİN YATIRILMASINI KURUMDAN İSTEDİ KURUMDA 1991 YILINA AİT BEDELLER 6 TL YATIRDI .ANCAK DAHA SONRA SGK BENDEN MAHKEMENİN KARAR TARİHİNDEKİ BEDELDEN PARAYI TALEP EDİYOR.
  1- BU PARAYI KURUMUN ÖDEMESİ GEREKMEZ Mİ
  2-BU PARAYI ÖDEMESEM İCRA YOLU İLE ALINIRMI
  3-MAHKEME KARAR VERMESİNE RAGMEN SGK DAN 9 AYLIK HİZMET BİRLEŞTİRMESİNİN YAPILMAMASINI TALEP EDEBİLİRMİYİM

 2. Metin GÜZEL dedi ki:

  Sayın İlgili
  1974 yılında Kara Harp okuluna öğrenci olarak katıldım(Kuleli askeri Lisesi mezunu olarak) Üniversite sınavını kazandığımız için 1974 Kasım ayında Kara Kuvvetleri Adına ODTÜ İnşaat bölümünde Askeri Öğrenci Olarak Fakülte ve Yüksek Okullar a katıldım. 1979 Şubat ayına kadar Askeri öğrenci olarak Kara Kuvvetleri Adına okudum.1979 Yılında Disiplin nedeniyle Fakülte Yüksek okullardan atıldım.Okuluma devam ederek 1981.Yılı Ocak ayında ODTÜ İnşaat Fakültesini bitirdim.

  5434 sayılı kanuna göre okuduğum okulu bitirdiğimden ve subay nasbedilmem gerekmediğinden dolayı Fakülte Yüksek okullarda 1974 Kasım ayı ile 1979 Şubat ayı arasında geçen sürelerin SGK kurumu tarafından değerlendirilerek sigorta başlangıç süresinin değiştirilmesi mümkünmüdür?

 3. Arif dedi ki:

  Merhaba ben jandarma üsteğmen rütbesinde kendi isteğimle istifa ettim e devletten hizmet dökümü sorguladığımda subay olduğum 30.08.2012 tarihinden istifa ettiğim tarihe kadar olan süreç görünüyor ancak e devlette memuriyete başlama tarihim Kara Harp Okuluna girdiğim 14.09.2008 olarak görünüyor subayların Harp okulundaki eğitim süreleri hizmeten sayılıyor yani öğrenci iken sigorta primlerim yattı ve ben bordro imzaladım ve okula girdiğimde 18 yaşındaydım sorum şu Harp okulundaki 4 yıllık sürem yani 14.09.2008 – 30.08.2012 arasındaki sürenin dökümü niçin e devlette görünmüyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.Bu arada kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığından bu konu ile ilgili cevap almak imkansız çünkü muhattap bulamıyorsunuz

SORU SORUN