14.11.2018 - SSK Emekli

Ana-Babadan yetim aylığı için Yurtdışında emeklik olmak sorun değil


Ana-Babadan yetim aylığı için Yurtdışında emeklik olmak sorun değil

Ana-babası 1.10.2008 gününden önce vefat etmiş kız çocukları yurtdışında emekli olsalar bile SGK’dan yetim aylığı alabilirler… 1.10.2008 sonrasında ana-babası ölenler ise yurtdışında emekli iseler yetim aylığı alamazlar… 

44 yıldan beridir Hollanda’da yaşıyorum ve Hollanda’dan malülen emekliyim. 1995 yılında boşandım. 1994 yılında babam vefat etmişti, annem babamdan dul aylığı alıyor. 2011 yılında babamdan yetim aylığı için başvurdum ama bana red yazısı verdiler, sebep olarak da Hollanda’ndan malülen emeklisin dediler. Size soruyorum yurtdışında yaşayanlara Türkiye’de yetim aylığı hakkı tanınmıyor mu? Sabahat Büyükimdat

Sabahat hanım, öncelikle babanızın SSK’lı, Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandık’lı olduğunu yazmamışsınız. Öte yandan babanız SSK’lı veya Bağ-Kur’lu ise ve 1.10.2008 gününden sonra vefat etmişse SGK’nın cevabı doğru olurdu. Ancak babanız 1994 yılında vefat ettiğinden SSK’lı ise 506 sayılı Kanun, Bağ-Kur’lu ise 1479 sayılı Kanun şartlarına göre sizin yetim aylığı almanız gerekir.

***1.10.2008 GÜNÜNDEN SONRA VEFAT ETMİŞ ANA-BABALARDAN YETİM AYLIĞI ŞARTLARI

5510 sayılı Kanun’un 34. maddesi gereğince çocuklara aylık bağlanabilmesi için hem Türkiye’de hem de Yurtdışında emekli olmamak şartı vardır. İlgili maddeye göre;

b) Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25’i,

 

***1.10.2008 GÜNÜNDEN ÖNCE VEFAT ETMİŞ ANA-BABALARDAN

 

***SSK’DA YETİM AYLIĞI ALMA ŞARTLARI

506 sayılı Kanun’un 68. maddesine göre;

a) 18 yaşını, ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olan veya çalışamayacak durumda malul bulunan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarla yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi bir işte çalışmayan, buralardan gelir veya aylık almayan kız çocukların her birine %25’i,

 

***BAĞ-KUR’DA YETİM AYLIĞI ALMA ŞARTLARI

1479 sayılı Kanun’un 45. maddesine göre;

c) 18 yaşını (veya orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını) doldurmamış yahut yaşları ne olursa olsun çalışamıyacak durumda malul bulunan çocukları ile geçimini sağlıyacak başka bir geliri olmamak kaydı ile yaşları ne olursa olsun evlenmemiş kız çocuklarının her birine %25 i,

 

 

******************************************************

 

SSK’yı bırak Bağ-Kur’a geç
Aşağıda yazılan bilgilere göre annem nasıl emekli olabilir. SSK’dan mı Bağ-Kur’dan mı? Nasıl bir yol izleyelim. 25.07.1954 doğumlu, 01.02.2003 sigorta girişi var. 4000 günüm var. 1994’de Bulgaristan göçtük. Pembe Sayın
Verdiğiniz bilgilere göre bayan okurum iseniz 1.2.2003 girişiniz ile SSK’dan 1.2.2028 günü en az 4500 gün ile veya var olan 4000 günü 7000 güne tamamlarsanız tamamladığınız gün emekli olursunuz. Bundan sonra Bağ-Kur’lu olur (isteğe bağlı da olur) ve en az 1260 gün Bağ-Kur primi ödemek ve SSK ile Bağ-Kur toplamında 5400 günü tamamlamak şartıyla 5400 günü tamamladığınız gün Bağ-Kur’dan emekli olursunuz. Bu sebeple size Bağ-Kur’u tavsiye ederim.

Kaynak:Ali Tezel/10.04.2014

Bir önceki yazımız olan Engelli Evde Bakım Parası Yeni Kanun Düzenlemesiyle Aileleri Mağdur Etti başlıklı makalemizde engelli aylığı, özürlü aylığı ve vedat ikili hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 4 SORU
  1. miyase agdagli dedi ki:

    Merhaba benim babam 2017 de favat etti babam emekli ogretmendi ben yurtdisindan emekliyim ve bekarim babamdan yetim ayligi alabilirmiyim

  2. miyase dedi ki:

    merhaba ben yurtdisndan erken emekliyim benim babam emekli ogretmendi 2017 de vefat etti benim turkiyeden hicbir gelirim yok ben babamdan yetim maasi alabilirmiyim emekli sandigini cok aradim ama birturlu uasamadim bunu nasil ogrenebilirim lutfen bana cevap yazarmisiniz

  3. ZEKİ OKUR dedi ki:

    KARDEŞİM FIRANSADA MALÜLEN EMEKLİ %82 RAPORLU EŞİNDEN AYRILDI BABAM BAĞ KURDAN EMEKLİ İDİ 2012 DE VEFAT ETTİ KARDEŞİME BABAMIN AYLIĞI BAĞLANIRMI SAYGILARIMLA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM

SORU SORUN