24.08.2019 - SSK Emekli

Al sana 387 lira emekli aylığı güle güle harca


Al sana 387 lira emekli aylığı güle güle harca

Sosyal Güvenlik Reformu (bana göre Deform) ile ilerde çocuklarımız 350 lira emekli aylığı alacak demiştim ya işte ilk örnekleri gelmeye başladı. Okurlarımızdan Ahmet ÇAVUR’a SGK 378 lira emekli aylığı bağladı. SGK’ya bunda hata olmalı dediğinde gelen cevap ise her şey yasal denildi…

Ali bey, 2000 yılında SSK’lı oldum, yaşım da epey ileri. Sonra 2000 yılından önceki askerlik süremi borçlandım ve başlangıcım 1999 oldu buna göre de 3600 günümü tamamladığımdan 2014 yılı mart ayında emeklilik dilekçesi verdim. Bana 387 lira emekli aylığı bağlamışlar. Olur mu böyle şey diye SGK’ya itiraz dilekçesi gönderdim bana şimdi size de gönderdiğim ekteki açıklamayı göndermişler her şey yasal, maaşını bu kadar diyorlar. Ben bu parayla nasıl geçinirin Ali bey. Ahmet ÇAVUR

Ahmet bey, maalesef emekli aylığınız Sosyal Güvenlik Reformu denilen (bana göre deform) yasaların kurbanı olmuş. Düşünün biraz bize SGK’nın açıkları var dediler ve açıkları kapatacağız dediler. İşverenlerden prim alıp sizlere emekli aylığı dağıtan SGK’nın açığının kapanmasının iki yolu var ya işverenlerden daha fazla prim alacaklar ya da emekli aylıklarını düşürecekler. Reform ile tam aksine işverenlere verilen teşvikler ile yüzde 25 daha az prim almaya başladılar ama bunu da sizlere yükleyip emekli aylığının hesaplanma tarzını değiştirdiler. İşte bu aylık da bunun sonucudur.

***İŞTE SGK’NIN CEVABI

Yapılan incelemede, sigortalının 28/02/2014 tarihinde tahsis talebinde bulunduğu, işe giriş tarihinin 2000 yılından sonra olduğu, toplam prim gün sayısının 3072 olduğu, aylık bağlanması gereken gün sayısını 2008 Ekim ayından önce 600 gün askerlik borçlanması yaparak tamamladığı ve adı geçenin toplam gün sayısının 3672 olduğu anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, sigortalılığı 2008/Ekim (hariç) öncesi başlayıp, 2008/Ekim (dahil) sonrası tahsis talebinde bulunan sigortalıların aylıkları eski ve yeni sistemlerin birleşiminden oluşan karma sisteme göre bağlanmaktadır.

Söz konusu sigortalının durumu değerlendirildiğinde, tüm hizmetlerin 2000 yılından sonra geçmesi nedeniyle sigortalının aylıklarının 4447 sayılı Kanun ve 5510 sayılı Kanunun birleşiminden meydana gelen karma sisteme göre hesaplandığı anlaşılmıştır.

Diğer taraftan, alt sınır uygulaması 4447 sayılı Kanunda hesaplanan aylığın günlük kazancın 30 katının % 35’inden daha az olamayacağı, 5510 sayılı Kanunda ise, hesaplanan aylığın sigortalının çalışma süreleri için prime esas günlük kazanç alt sınırları dikkate alınarak, talep yılına ait Ocak ayı itibariyle belirlenen ortalama aylık kazancının % 35’inden, sigortalının talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğu eşi veya çocuğu varsa % 40’ından az olamayacağı öngörüldüğünden, 5510 sayılı Kanunda her iki kanuna göre çalışma süreleri dikkate alınarak hesaplanan kısmi aylıkların birleştirildikten sonra hesaplanan karma aylığın tekrar bir alt sınır aylığı ile mukayese edileceğine dair herhangi bir hüküm bulunmadığından hesaplanan aylık gösterge sistemindeki alt sınır aylığı ile mukayese yapılmamıştır.

***TEK ÇÖZÜM DAVA UMARIM KAZANIRSINIZ

2000 yılından sonra işe girenlerin emekli aylıkları reform kanunu ile hesaplanmaktadır. Bu sebeple de eski alt sınır olan 720 lira size uygulanmamış. Ancak, siz askerlik borçlanması ile başlangıcınız 8.9.1999 öncesine götürdüğünüz için eski kanundan faydalanmanız gerekir. İşte bu sebeple şimdi SGK’ya karşı İş Mahkemesinde dava açınız ve davanızı kazanırsanız emekli aylığınız 720 lira olacak.

Kaynak:Ali Tezel/16.10.2014

Bir önceki yazımız olan Emeklilikte son 3.5 yıla dikkat! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN