21.03.2019 - SSK Emekli

65 yaş aylığı nedir kimler alabilir?


65 yaş aylığı nedir kimler alabilir? 2015 katsayıları belirlenmesi ile bilgiler güncellenmiştir . Yaşlı, özürlü ve özürlü yakını aylıkları 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının (1620) memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu hesaplanmaktadır. Buna göre;Yaşlılık Aylığı (65 yaşını doldurmuş yaşlılar) : Belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı kadardır.

2015 YILI

01.07.2015-31.12.2015 tarihleri arası 134,60 TL dir. %5 ek ödeme 6,73 Tl dir . Toplam 141,33 TL ödenecek .

%70 ve üstü özürlülere 3 kat ödenecek toplam 423,98 TL olacak

Nereye, Nasıl Başvurulur :

Kanun kapsamında muhtaç vatandaşlarımıza yaşlı aylığı bağlama işlemleri, defterdarlık/malmüdürlükleri (Valilik/Kaymakamlık) aracılığıyla vatandaşlardan alınan başvuru evrakının, il/ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu – Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ ne ulaşmasının ve yapılan incelemenin ardından ilgili servisler tarafından evrak geliş sırasına göre yapılmaktadır.

65 Yaş Emekli Aylığı Başvuru Formu

Kimler Başvurabilir :

 • 65yaşını doldurmuş olan,
  •   Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK,Emekli Sandığı,Bağ-Kur) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,
  •   Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,
  •   Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu

Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişileri kapsamaktadır.

Gerekli Belgeler :
a) 2022 sayılı Kanuna göre Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu:
•   Bu formda yer alan aylık istek dilekçesi, aylık talebinde bulunan kişi tarafından doldurulup imzalanır.
•   Bu formda yer alan; Muhtaçlık Belgesi il/ilçe idare kurularınca doldurulur.
•   Vukuatlı nüfus kayıt örneği, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden (ADNKS) il/ilçe mahalli maliye teşkilatları tarafından alınır.

 1. b) Aylık talebinin vasi tarafından yapılması hallerinde mahkemeden alınmış vasilik kararı.

  Ödemeleri Nasıl ve Ne Zaman Alabilirim ? :
•   Aylık bağlama işlemleri, malmüdürlükleri/defterdarlıklar tarafından tüm belgelerin Genel Müdürlüğümüze eksiksiz olarak ulaşmasıyla ve geliş sırasına konularak yapılmaktadır. Eksik bilgi olması durumunda, yapılacak yazışmalar nedeniyle aylık bağlama işlemleri uzamaktadır.
•   İlk ödeme, Türkiye genelinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından daha sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubeleri kanalıyla yapılır.
•   2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olamayıp sosyal yardım niteliğindedir. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir.

Ödeme Günleri : 

Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
•   Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
•   Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
•   Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
•   Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
•   Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.
Ödeme yapılmaktadır.

Konutta Ödeme : 

2022 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı almakta olanlar Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ ne dilekçe ile talep etmeleri halinde dönem aylığı ödemeleri PTT aracılığıyla evlerinde yapılır.

 Aylık Kesme Nedenleri : 

Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü tarafından verilen aylıklar; ölüm, feragat, muhtaçlığın kalkması, vatandaşlıktan çıkma, aylığın 2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması ve sosyal güvenlik kurumlarından, SGK’ dan gelir, aylık alınması veya prim ödenmesi durumlarında kesilmektedir. Bu durumların Genel Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir. Bildirilmediği hallerde veya herhangi bir sebepten dolayı fazla ödenmiş olan tutarlar tahsil edilir.

Bildirim Yükümlülüğü : 2022 sayılı kanuna göre aylık almakta olanlar ile aylık sahiplerinin eş, anne,baba,vasi,kayyum,veli veya vekilleri, aylık kesilmesi gerektiren durumları 3 (üç) ay içinde Kuruma bildirmekle yükümlüdürler.Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları için kanuni, ile birlikte borç tahakkuk ettirilir. Bu işlemler Kurumun bildirimi üzerine mahalli maliye teşkilatı tarafından yerine getirilir.

Yersiz Ödemelerin Tahsili :

Aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları TÜFE oranı uygulanarak tahsil edilir.

Ceza Kovuşturması :

Gerçeğe uygun olmayan belgeleri düzenleyen ve kullananlar hakkında genel hükümlere göre ceza kovuşturması yapılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu belgeleri düzenleyenlerin kamu görevlisi olması durumunda haklarında ayrıca idari soruşturma açılır.

Muayene ve Tedavi :

Kanuna göre aylık bağlananların tedavi giderleri kurum tarafından karşılanır.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşananların Maaşı Kesilecek mi? başlıklı makalemizde anlaşmalı boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. TACETTİN DEMİR dedi ki:

  MERHABALAR DEDEM 65 YAŞ ÜSTÜ MAAŞI ALIYOR. HERHANGİ BİR MAL VARLIĞI EMEKLİLİĞİ VS. YOK.
  BANKADA HESAP AÇTIRIP KENDİ ADINA 25.000 TL. PARA YATIRSAK HER AY FAİZİNİ KULLANMASI İÇİN 65 YAŞ ÜSTÜ MAAŞINI KESERLER Mİ?
  TEŞEKKÜRLER
  İYİ ÇALIŞMALAR.

 2. ALİ İHSAN BAYRAM dedi ki:

  KAYINVALİDEM 87 YAŞINDA, EŞİNİN BAĞKUR EMEKLİSİ MAAŞINI ALIYOR. 65 YAŞ MAAŞINI DA ALABİLİR Mİ. CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM. EŞİ ÖLÜ.

 3. Cuma koyluoglu dedi ki:

  Babam 65 yas ayligi almakta iken 2017 yilinda % 95 engelli raporu raporu verildi. Bu rapor uzerine ötv ve kdv kanu nlari uyarinca belirtilen sartlarda bir binek araci aldik.ilgili …vakif tarafindan ilk aylarda maaslari odenmeye devam edildi. Arac alma surecinde babamin ikametgahini bir aylik sureligine baska nir ile aldik.tekrar asil okametgahini asil yerine aldik.bundan dolayi aylik odemeleri kestiler.sozlu olarak yaptigimiz itiraz nasburusunda bannizin afins araba alinmis onun ivin aylik odenmez diye kestirip attilar.
  Nu yapilan islem dogru mudur beya buna karsi ne yapmamiz gerekiyor.
  Bilgileriizi arz edetim..

SORU SORUN