21.07.2019 - SSK Emekli

65 Yaş Özürlü aylığı alan sayısı artar mı?


65 Yaş Özürlü  aylığı alan sayısı artar mı?

 

Kamuoyunda 65 yaş aylığı veya özürlü aylığı olarak bilinen 2022 sayılı Kanuna göre muhtaç sayılan 65 yaşından büyükler ile yüzde 40’dan fazla özürlü olanlara aylık bağlanmaktadır. TBMM’den geçen henüz Resmi Gazetede yayınlanmayan düzenleme ile muhtaçlık kriterindeki aylık gelir rakamı asgari ücrete endekslendi ve şimdilik 233 lira oldu. Bugüne kadar bu rakam memur maaş katsayısına bağlı idi ve bu gün 120 lira olarak uygulanıyordu.

 

2022 sayılı Kanun’un 1. maddesine göre, aylık bağlanacak olanların muhtaç sayılması gerekiyor ve bugüne kadar muhtaçlık kriteri, mevcut memur maaş katsayısı ile 1620 gösterge rakamının çarpımı ile bulunuyordu. 30 Haziran 2013 haliyle, 1620 X 0,073837 =119,61 lira muhtaçlık sınırıydı. Şimdi muhtaçlık sınırı net asgari ücretin 3’de birine getirildi.

 

Yani, muhtaçlıkta ki kriter 120 liradan, 233 liraya çıktı. Ayda 120 liradan az geliri olan ile ayda 233 liradan az geliri olmak arasında fark var gibi görünse de, genelde hiçbir işi, tarlası, bağı bahçesi, kirada evi olmayanlara bağlanan 2022 aylığında sayısal bir değişiklik olmayacaktır.

 

***18 YAŞ ALTINA SAĞLIK YARDIMI DA SADECE LAFTA KALIR

Yine düzenleme ile ayda 120 liradan az geliri olan 18 yaşından küçük engelli ailelerine özürlü (2022) aylığı bağlanıyordu ve bu kişiler Genel Sağlık Sigortalısı olmak için ayrıca gelir testine giriyorlardı. Yani, aylık alma şartı için yapılan gelir testinden sonra aylık bağlanıyor sonra da (GSS primi ödemesine gerek kalmasın diye) sağlık yardımı için ayrıca bir daha gelir testine tabi tutuluyorlardı, şimdi yapılan düzenleme ile GSS gelir testi yapılmadan 18 yaşına kadar eski adıyla yeşil kartlı olarak sağlıktan yararlanacaklar. Yani, sonuçta değişen bir şey yok sadece iki kere gelir testine girmeyecekler. Ayrıca, zaten ister engelli olsun ister olmasın tüm 18 yaş altı çocuklar otomatik GSS’li değil mi sorusu sanırım akıllarına gelmiyor.

 

***2022’LERE ÇIKARILAN BORÇ VE CEZALAR SİLİNECEK

Gelirleri değiştiği halde bunu bildirmeyen 2022 aylığı alanlara Maliye Bakanlığı ve SGK borç çıkarıyor ödediği aylıkları ve verdiği sağlık hizmet bedellerine faiz ekleyip icraya gidiyorlardı ama aylık geliri sıfıra yakın olan bu kişilerden tek bir kuruş tahsil edemiyorlardı. Şimdi icra işlemi bitecek, 2022 aylığı alanlara çıkarılan borçlar silinecek.

 

İŞE YERLEŞTİRİLEMEYEN ENGELLİYE EK GELİR VAR

Muhtaç olup da, 18 yaşını tamamlamış engellilerden, talep etmesine rağmen, Türkiye İş Kurumu’nca işe yerleştirilememiş olanlar için de 3240 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda (240 lira gibi) aylık bağlanacak.

 

AYRICA eskiden olduğu gibi;

– 18 yaşını tamamlamamış engelli olan yakınlarının bakımını üstlenenlerden, geliri, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık tutarın asgari ücretin üçte 1’inden daha az olanlara, 3240 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımında bulunacak tutarda (240 lira) aylık bağlanacak.

 

Okur teşekkürü de güzel oluyor

Ali bey ve ekibi, size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Ben TSK’da askeri personel iken istifa etmiştim. 2012 yılında İzmir Kapılar SGM’ye gittim ve durumumu açıkladım. Zira, 1982 de kısa süre SSK’lı olduktan sonra, Jandarma da 16 yıl çalıştım üstüne de 3 yıl, 7 ay yıpranmam vardı.  İstifadan sonra da SSK’ya 1260 gün prim ödedim. Bana dilekçe yaz dediler ve dilekçeme uzun aylar sonrasında, 47 yaşında 2014 yılında emekli olursun diye yazı gönderdiler. Sonrasında sık sık köşesini ve internet sayfasını takip ettiğim size yani Ali Tezel ekibine mail yoluyla ulaştım, ekibinizden Vedat İlki bey bana hemen emeklilik dilekçesi verin emeklilik zamanınız çoktan geçmiş dedi. Ben de sizin bilgilendirmenize uyarak emeklilik dilekçesi verdim ve şimdi bana 2014 yılında emekli olacaksın diyen İzmir SGK emekli aylığımı hemen bağladı. Bu konuda çok teşekkür ediyorum.

Bana zamanında 2014 yılını bekleyeceksin diyen İzmir SGK yöneticilerine gittim, sizin yüzünüzden 10 ay geç emekli oldum, 10 ay fazla prim ödedim, 10 ay emekli aylığım olmadı bu zararımı kim karşılayacak diye sordum. Beni o odadan o odaya gönderip durdular ve hepsi suçu birbirine atmaya başladı.

Ali bey, sizin köşenizi  okuduktan sonra bu yolu takip ettim ve o yetkililere de söyleyince düşünceleri değişip olaya ciddi bakmalarına yol açtı ve benim emekli oluşuma yardımcı oldunuz sayın Ali Tezel bey ve sayın Vedat İlki bey sizlere çok teşekkür ederim, inanın hiç bir ücret gözetmeden bana verdiğiniz desteklerden ötürü minnettarım, Allah razı olsun. İsmail AKÇAY

Kaynak: Ali Tezel/11.07.2013

Bir önceki yazımız olan Doğum borçlanması Bağ-Kur’a sayılamaz başlıklı makalemizde Doğum Borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN