21.05.2019 - SSK Emekli

5-1(G) kapsamında yurtdışı borçlanması nedir?


5-1(g) KAPSAMINDA YURTDIŞI BORÇLANMASI NEDİR?

5510 sayılı Kanunun 5.-1 (g) bendine göre, Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri, 5510 sayılı Kanunun 4-1 (a) bendi kapsamında sigortalı sayılmakta ve bunlar hakkında;

  • Kısa vadeli sigorta kollan,
  • Genel sağlık sigortası hükümleri,
  • Uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmak istemeleri halinde ise haklarında isteğe bağlı sigorta hükümleri uygulanır.

İsteğe bağlı sigortaya prim ödemeyenler ise yurtdışında iken ya da yurda döndükten sonra yurtdışında geçen söz konusu sürelerinden diledikleri kadarını 5510 sayılı Kanuna göre borçlanabilir.

‘’21 BELGE TÜRÜ VERİLEN ŞANSLI’’

5510 sayılı Kanunun 5-1 (g) bendi kapsamında çalışılan yurtdışı sürelerinin 3201 sayılı Kanuna göre borçlandırılmasında, belge türü “21” olan Aylık Prim ve Hizmet Belgeleriyle daha önce SGK bildirilen hizmetlere ait bilgisayar kayıtlarının çıktısı esas alınır, bunlardan ayrıca bir belge talep edilmez.

‘’21 BELGE TÜRÜ VERİLMEMİŞ İSE SIKINTI VAR’’

 

5510 sayılı Kanunun 5-1 (g) bendi kapsamında çalışıldığı belirtilen süreler için belge türü “21” olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Kuruma verilmemişse, durumlarına uygun olan belgenin SGK ibraz edilmesi, belgelendirme mecburiyetinin yerine getirilmesinde yeterli sayılır.

**

SİZDEN GELEN SORULARA CEVAPLAR

02/03/1971 yılında doğdum.18.01.1988 yılında ilk defa SSK’lı oldum.10 yıl kadar SSK statüsünden prim ödedi.15/12/2005 yılından itibaren Bağ-Kur statüsünden prim ödüyorum. Ne zaman emekli olurum? Kemal

İşyerinizi kapatmadan bir başka işyerinde SSK’lı olarak prim ödemeniz halinde 4-1(a) kapsamından emekli olursunuz.

1260 gün kadar 4-1(a) statüsünden prim öderseniz.25 yıl 50 yaş 5375 gün ile emekli olursunuz.

**

Kız kardeşim bekar ,bu sene de emekli sandığından emekli oldu. SSK emekli aylığı alan babam ,Bağ-Kur’dan emekli olan annem var. Vefatları halinde hem annemden hem de babamdan yetim aylığı alır mı?Faik

Kız kardeşinizin Emekli Sandığından kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı aldığından  , annenizin ve babanızın vefatı halinde yetim aylığı alma hakkı bulunmamaktadır.

**

MEB Ek ders ücreti karşılığında uzman ve usta öğretici olarak çalışanların borçlanma hakları var mı? Usta Öğretici

5510 Sayılı SS ve GSS Kanuna 6111 sayılı Kanunla eklenen geçici 31. madde ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanlar, bu durumlarını milli eğitim il veya ilçe müdürlüklerince belgelendirmeleri kaydıyla, 25.02.2011 tarihinden önceki çalışmalarından dolayı ay içinde 30 günden eksik kalan sürelerini 5510/41. madde esaslarına göre kendileri veya hak sahiplerince borçlanılabilecektir. Borçlanılan süreler 4-1 (a) bendi kapsamında sigortalılık süresi sayılacaktır.

 

VEDAT İLKİ

vedat.uzman@gmail.com

 01.11.2013

Bir önceki yazımız olan Kıdem Tazminatı Fonu başlıklı makalemizde ali tezel ve kıdem tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. fatoş dedi ki:

    23.11.2017 tarihinde babam için emeklilik talebinde bulunduk. Babam 2014 kasım ayından beridir Katar’da bir türk firmasının çalışanı olarak çalışmaya devam etmektedir. 2014/2017 yılları için yurtdışı borçlanması yaparak günlerini tamamladık. 2009/114 sayılı genelgenin F bendine istinaden emekli olamaz mı ? Ayrıca kurumun istediği beyan taahhüt belgesinde yabancı ülke mevzuatına tabi çalışmamak yada sosyal yardım almamak tabirleri yazılıydı.Katar ile ülkemizin sözleşmesi olmadığından herhangibir mevzuata tabi değil.İlgili SGK il müdürlüğü yurt dışdı borçlanması yaptığından dolayı çalışma devam ettiği için olamayacağını söyledi.

SORU SORUN