16.01.2019 - SSK Emekli

3 Çocuk için Dğum Parası ;Nedir Kimler Alır Başvuru Nasıl Yapılır?


3 Çocuk için Dğum Parası ;Nedir Kimler Alır Başvuru Nasıl Yapılır?

Yeni torba yasa ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı düzenlemelerini de içeren “torba kanun” teklifi kabul edildi tüm doğum yapan ve canlı doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 Türk Lirası doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı, Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenecek. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Tutarları artırmaya Bakanlık ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkili olacak.

Doğum Yardımı’na Başvuru Nasıl Yapılacak?

Türk vatandaşı olan bireylerin, birinci çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için ise 400 TL ve üçüncü ve daha sonra olacak olan çocukları için 600 TL yardım yapılacaktır. Yardım almak isteyen ailelerin başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvurular E devlet sistemi üzerinden yapılabilecektir. Verilecek olan doğum paranızı ise, yapacak olduğunuz başvuru sonucunda anlaşmalı banklardan veya PTT şubelerinden yatırılacaktır. Bunun için yalnızca TC kimlik numaranız yeterlidir. İlk çocuk parası ödemelerinin ise haziran ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

Yapılacak olan doğum yardımı ise, öncelik olarak anneye verilecektir. Annenin ayrıca TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bu durumların dışında doğum ödemesi babaya yapılacaktır.

Doğum ödemesi yapılırken ”Kimlik Paylaşım Sisteminde” yer alan bilgiler göz önünde tutulacaktır. Ödemeler ise, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacaktır.

KAMU’DA ÇALIŞANLAR DOĞUM YARDIMI ALAMAYACAKLAR

Bunlara ek olarak, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen çalışanlardan, içerisinde bulunmuş oldukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre çalışanın kendisi veya eşinin doğum yapması sebebi ile işçiye bir ödeme işlemi gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu durumda yapılacak  olan ödeme tutarından daha az olması durumunda sadece aradaki fark ödenmesi kararlaştırılmıştır. Eğer ödeme fazla ise, ödeme yapılmayacaktır.

Mavi kart sahipleri ise yine tüm bu yasalardan yararlanabilmektedir.

Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı ancak bu tarihten önce doğan çocuklarda bu kanunlardan yararlanabileceklerdir. Verilecek olan bu yardım, hiçbir vergi ve kesintiye olmaksızın ödenecek ve geri ödemesi gerçekleşmeyecektir.

Çocuk parasından haksız yere yararlanmak isteyen kişilere de cezalar uygulanacaktır. Bu durumda ise, yapılan ödemeler kapsamında gecikme zammı oranında hesaplanacaktır. Sonrasında faiz ile iade edilmesi, haksız yararlananmakta olan ödeme yapan kurum tarafından bir yazı ile bildirilecektir.

Çocuk parası kimler alabilecek

Çocuk parası hakkında açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 15 Mayıs 2015 öncesi doğan çocukların da çocuk sayısına dahil olduğunu belirtterek;

“Anne üçüncü çocuğuna doğum yapmışsa 600 alacak, ikinci çocuğuna doğum yapmışsa 400, birinci çocuğuna doğum yapmışsa 300 lira alacak. Yani 15 Mayıs’tan itibaren doğan çocuk, ilk çocuk kabul edimeyecek.” Gurbetçiler de yararlanacak Ailenin ekonomik durumuna bakılmaksızın doğum yapan her anneye verilecek  yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da kapsayacak. Aileler yurtdışı konsolosluklarına müracat edecek. Aile Bakanlığı, ailelerin listelerini alacak. Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’deki banka hesaplarına yatırılacak.

DOĞUM YARDIMI DİLEKCE ÖRNEĞİ

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. karden dedi ki:

    bunu sgortali annelermi aliyor birtek

SORU SORUN