18 Yaşının Altında Devlet Memuru Olarak Çalışma

18 Yaşının Altında Devlet Memuru Olarak Çalışma

KAZAİ RÜŞT NEDİR NASIL KAZANILIR ? Kazai Rüşt Kararı, ergin olma yaşına gelmeyen kişinin mahkeme kararı ile ergin sayılması adına verilen karara denilir. Ergin olabilmek için 18 yaşının doldurulması gerektiği düşünüldüğünde bazı durumlarda kişiler 18 yaşına gelmeden kazai rüşt kararı ile ergin sayılabilirler. Ayrıca 18 yaşından önce evlenen kişiler de mahkeme kararı olmaksızın ergin olabilirler.

Mahkemeden kazai rüşt kararının çıkabilmesi için kişinin 15 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bunun yanında talep eden kişinin akıl hastalığı ve sarhoşluk gibi nedenlerle makul şekilde davranma yeteneğini kaybetmemiş olması gerekir. Talep eden küçüğün tamamen kendi rızası ile bu işlem gerçekleştirilmeli ya da hukuki sorumlusu tarafından mahkemeye başvurulmalıdır. Küçük, kazai rüşt kararı için başvuru yaparken velisinin de bu duruma rıza göstermesi gerekir. Haklı bir durum söz konusu ise veli bu duruma karşı çıkabilir. Ancak haklı bir durum söz konusu değil ise veli hakkını kötüye kullanmış olur.

Kazai rüşt davası Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından görülür. Kazai rüşt mahkemesinde davalı bulunmaz. Dava sırasında nüfus cüzdanı istenerek küçüğün 15 yaşında olup olmadığı kontrol edilir. Kazai rüşt kararının küçüğe bir menfaati olup olmadığı mahkeme tarafından irdelenir. Mahkeme tarafından küçüğün ayırt edebilme yetisi doktor raporu olarak istenir. Hakim tarafından kazai rüşt kararı verilirse hangi tarihten itibaren küçüğün ergin olacağı da tayin edilir.

Kazai rüşt kararı; evlenme hakları, miras hakları, kamu personeli olma hakları gibi durumlarda küçük kişiye verilir. Ayrıca ailesine bakmak zorunluluğu olan küçüklerin de kazai rüşt kararı alma hakları vardır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 40, memuriyete girişte yaş koşullarını belirlemiştir. Buna göre genel olarak 18 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilmektedirler, Ayrıca, bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartiyle Devlet memurluklarına atanabilirler.

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 12 hükmünde de, 5434 sayılı Kanunla tanınan hakların başlangıcının 18 yaşını bitirmiş olmaları gerektiği belirlenmiştir.

5434 sayılı Kanunun Ek Madde 21 de 18 yaşın istisnası olarak, bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kazai rüşt kararı almak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığına tabi ve öğrenimleri ile ilgili görevlere atananlar hakkında, 18 yaşın bitirilmiş olması şartı aranmamaktadır.

5434 sayılı Kanunda bulunan hüküm, aynı şekilde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 6 da açıklanmıştır. Bu madde hükmüne göre de, 18 yaşını doldurmamış olanlar Devlet memuru olamıyor, ancak bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre mahkemece ergin kılınmak suretiyle, öğrenimleriyle ilgili görevlerde çalışanlar hakkında 18 yaşın bitirilmiş olması şartı aranmamaktadır.

Kazai Rüşt Kararınız mesleğinizle ilgili memurluğa başlamış iseniz 18 yaşının altında geçen süreleriniz memurluk süresi sayılır.

Mesleğinizle ilgili memurluğa başlamamış iseniz bu süreler emeklilikte geçersiz çalışılmış bir sure olur.

KAZAİ RÜŞ’ÜN EMEKLİLİK YAŞINA FAYDASI NASIL HESAPLANIR ?

Emeklilik yaş grubu 5434 sayılı Kanun Geçici Madde 205 hükmüne gore yapılmaktadır. 15 Haziran 2002 tarihine kadar olan ssk, bağ-kur, emekli sandığı hizmetleri yaş hesabında geçerli olmaktadır. Kazai rüşt kararı alıp mesleğinizle ilgili göreve girmiş iseniz bu sure de emeklilk hizmet süresi sayılacağından yaş hesabında dikkate alınarak emeklilik yaşında da indirim olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Engelli emekli aylığı düşük olmaz başlıklı makalemizde ali tezel, Engelli Emeklilik ve Özürlü Emelilik hakkında bilgiler verilmektedir.

tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SOR