24.01.2019 - SSK Emekli

100 Tl’lik Devlet Teşviki


100 Tl’lik Devlet Teşviki : Asgari Ücretli’ye Uygulanacak 100 Tl’lik Devlet Teşviki Kimlere Nasıl Uygulanacak : Güncelleme :  Şubat 2018 Sgk Ödemelerinde artık 100 tl indirim düşmemektedir.  Bundan sonraki aylarda ne olacağı  henüz belli değildir. Asgari ücretli bir kişi çalıştıran işveren  damga vergisiyle beraber 688,50 TL ödeyecektir.

Ne Kadar Prim Ödeyeceğinizi Hesaplamak İçin Tıklayın

Bilindiği gibi asgari ücretin brüt tutarının 2016 yılında 1.273,50.-TL’den 1.647,00.-TL’ye yükselmesiyle yaklaşık %30’luk bir artış sağlanmış bu ilk bakışta işçilerimiz için gelir yükselmesi olduğundan olumlu karşılanırken işverenler açısından ise ek maliyet anlamında işverenlerimizi ürkütmüştür. Bu konudaki tartışmalar ve denge unsuru göz önünde bulunarak hükümet tarafından sadece özel sektör 4/A çalışanlarına 2016 yılında uygulanmak üzere 5510 sayılı kanuna geçici 68.inci maddeyi ekleyerek 100.00-TL’lik bir teşvik uygulamasına gitmiştir. Bu teşvik nasıl ve ne şekilde ve kimlere uygulanacağı ise yazımızın konusu olacaktır.

Yasada yer alan işçi başına 100 TL destekten işçi sayısı sınırlaması olmaksızın tüm özel sektör işyerleri yararlanacaklardır.

  • Yapılan düzenlemeye göre uygulama ise şöyle olacak sigortalıları çalıştıran işverenlerce; 1 Ocak 2016 tarihinden önce faaliyette bulunan ve faaliyetine devam eden işyerlerinde 2015 yılının aynı ayına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde prime esas günlük kazancı 85,00 TL Yani brüt 2.550,00.-TL altında beyan edilenler sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2016 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, (1 işçi için 30 gün/ay üzerinden 100,00 TL ) bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek. Keza, 2016 yılı içinde ilk defa açılan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının da günlük 3,33 TL’si Devlet tarafından karşılanacak. Tabi yine ücreti aylık en fazla brüt 2.550,00 TL olanlara.
  • İşverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili 2016 yılına ilişkin olarak, aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde vermesi,
  • Kuruma prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunması,(Bu madde çok önemli kuruma prim borcu olamayanlar yani cari ay öncesinde kuruma borcu olanlar bu teşvikten yararlanamayacak)
  • Hazine katkısından yararlanmak amacıyla şirketler arasında istihdamın kaydırılması, şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi gibi muvazaalı işlem tesis edilmemesi, (İşvereninin birden fazla SSK dosyası var ise özellikle inşaat işleri ve şubesi çok olan işyerleri bunu yapabilir diye yani borcu olan dosyadan borcu olmayan dosyaya işçi aktarımı yaptığı tespit edilirse teşvik uygulaması iptal edilecek)
  • Yapılan denetim ve kontrolle görevli memurlarca yapılan soruşturma ve incelemelerde haklarında çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumlarının tespit edildiği şeklinde bir rapor düzenlenmemiş olması gerekmektedir.
  • Emekli çalıştıranlar yani SGDP ödemesi yapanlar’da bu teşvik kapsamında değerlendirilmiyecek

Yukarıdaki şartları taşıyan iş yerlerinin yararlanabileceği bu teşvik 2016 yılı ile sınırlı olup bir anlamda işverene gelen ek maliyeti devlet katkısı ile süspanse etmekte 2017 yılı asgari ücret zammına kadar işverenleri azda olsa rahatlatmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN